POJMY V POTRAVINÁŘSTVÍ - Co jsou to aditiva?
Potravinové aditivum je jakákoli přírodní nebo syntetická látka, jiná než surovina pro výrobu potraviny, použitá ke zdokonalení konečného výrobku tzn., že je schopna příznivě ovlivňovat vlastnosti potraviny při výrobě, úpravě, balení, přepravě nebo skladování.
Mezi aditiva patří:
potravinářská barviva, sladidla, konzervanty, antioxidanty, kypřící látky, stabilizátory (stabilizují konzistenci, barvu, chuť, vůni), zahušťovadla, želírující látky, modifikované škroby, emulgátory, tavicí soli, okyselovadla, pěnotvorné látky a odpěňovače, nosiče, rozpouštědla, protispékavé látky, lešticí látky, balicí plyny, propelanty (plyny vytlačující potravinu z obalu), zvlhčující látky, plnidla, zpevňující látky, sekvestranty (vytvářejí chemické komplexy s ionty kovů), látky zlepšující mouku.
Mezi aditiva nepatří složky potravin jako sůl, ocet, droždí, koření apod., které ačkoli se přidávají v malém množství, jsou samy potravinami (jejich přípustnost je podložena dlouhodobým používáním); mezi aditiva se neřadí sani ložky sestávající z více chemických látek.
Zvláštní skupinou látek, které nejsou řazeny mezi aditiva, jsou aromata, která jsou většinou tvořena směsí několika sloučenin.
Legislativní opatření
Všechny přídatné látky jsou před jejich schválením v EU z hlediska bezpečnosti posuzovány Vědeckým výborem pro potraviny (SCF). Přípustná aditiva mají přiděleno E-číslo a mají stanovené limity pro použití. V ČR jsou aditiva regulována vyhláškou 4/2008, která je v souladu se směrnicemi ES.
Předpokladem použití aditiv je i splnění předepsaných požadavků na čistotu (vyhláška 54/2002). K nedodržení čistoty došlo v ČR např. v létě 2007 u guarové gumy (E 412) původem z Indie, v níž byl zjištěn nadlimitní obsah dioxinů. Výrobky, do nichž byla guarová guma použita, byly staženy z trhu a byla učiněna opatření při dovozu. Ani v tomto případě však zdraví spotřebitelů nebylo ohroženo - k tomu je jednorázový příjem nadlimitního množství příliš nepatrný.
Chování spotřebitelů
Důležité je, aby spotřebitelé častou konzumací téhož výrobku zbytečně nedosahovali příliš vysokého příjmu některé látky (např. barviv z cukrovinek, dusitanů z uzenin, sladidel z nápojů). Limity jsou sice stanoveny s velkou rezervou, ale za předpokladu, že je konzumováno relativně pestré spektrum potravin.
(sk)
Článek použit s písemným souhlasem www.bezpecnostpotravin.cz
V případě nejasností, nebo dotazů, pište na email Lubos.Kass@profitech-food.cz
Luboš Käss, Müller Food Additive, s.r.o.
Müller Food Additive, s.r.o.
Horní Žďár 45
363 01 Ostrov
tel.: 353 844 571, 353 616 190
fax: 353 616 199
e-mail: info@profitech-food.cz